Menu główne:
-
Wartakowski Opłatek -
W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia, 23 grudnia br., tradycyjnie już nasza wielka wartakowska rodzina zebrała się w harcówce,
aby symbolicznie podzielić się świątecznym opłatkiem.
Przy udekorowanej choince, rozbrzmiały dźwięki gitary. Do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek akompaniowali druh Heniu i druh Jacek.
Atmosfera ciepła, dobra i miłości, połączyła wszystkich, którzy przyszli, aby przeżyć wieczór na wspólnym kolędowaniu.
Podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. W radosnym nastroju szybko minął wieczór.
Wesołych Świąt!
Zdjęcia: Marcin Żyliński / CudneChwile.pl
-
Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą -
Kolędami i pastorałkami umililiśmy spotkanie opłatkowe w Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, które odbyło się 18 grudnia w Restauracja "Mieszko". Przy udekorowanej choince z koncertem nastrojowych kolęd i pastorałek wystąpiły w anielskim przebraniu najmłodsze Wartaki i Mikołajowe pokolenie Średniaków. Wokalistom akompaniowali Michalina Hamiga na flecie, Krzysiek Toruński na skrzypcach i Jacek Adamczyk na gitarze. Wykonane pastorałki „Szła kolęda”, „Kolęda na dzwonkach”, „Spojrzały aniołki” wprowadziły wszystkich w zaczarowany, świąteczny nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Zdjęcia: Marcin Żyliński / CudneChwile.pl
-
XXVIII Jesienne Śpiewanki nad Wartą -
W sobotę 26 listopada Miejski Dom Kultury w Kole opanowały zuchy i harcerze z zespołu WARTAKI. Już po raz 28. odbyły się Jesienne Śpiewanki nad Wartą, będące podsumowaniem artystycznych dokonań zespołu w mijającym roku.
Impreza rozpoczęła się, jak zawsze, piosenką „Jesień”, a na scenie pojawiły się wszystkie grupy wiekowe Wartaków. Po odczytaniu „rozkazu specjalnego” Obietnicę Zuchową złożyli: Ola Trębacka, Pola Prószyńska, Zuzia Malanowicz, Marysia Perzyńska, Tosia Wilińska i Michał Gryciuk. Po nich do Przyrzeczenia Harcerskiego przystąpiły Ola Bim, Martyna Kosim, Wiktoria Pośpiech, Joanna Matysiak.
Koncert rozpoczęły najmłodsze dzieci z zespołu, który liczy razem ponad 80 osób. Potem – wspomnienia z tegorocznego pobytu na obozie z Lubiatowie, gdzie od 30 lat kolski Hufiec ZHP organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Głównym konferansjerem artystycznego wieczoru był Jerzy Biłas, a część festiwalową koncertu, dowcipnie i na luzie, poprowadzili Hania Szurgot i Igor Chruścielski.
Na początek – wiązanka lubiatowska w wykonaniu najmłodszych obozowiczów i szkółki gitarowej pod wodzą Jacka Adamczyka. Potem wystąpiły solistki – Olga Leszcz i Amelia Trafna z Wartaki Średniaki z przepiekaną „Umbriagą”. W wykonanie przez Wartaki Średniaki piosenki „Wracamy tu” włączyła się publiczność, czyli zebrani na widowni rodzice, dziadkowie, przyjaciele Wartaków oraz starszyzna wartakowska. Piosenkę tą specjalnie na jubileusz 30-
Gośćmi tegorocznych Śpiewanek były laureatki Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach – Sylwia Szpiech i Patrycja Wuwer z Żor. Ich minirecital został bardzo ciepło przyjęty wartakowską publiczność. Warto wspomnieć, że najstarsze 9. pokolenie Wartaków przywiozło w ubiegłym roku z kieleckiego festiwalu dwie „Złote jodły” i planują kolejny wyjazd do Kielc podczas najbliższych wakacji. Stąd przyjaźnie artystyczne, które owocują zaproszeniami na koncerty w całej Polsce oraz występy młodych artystów poznanych w Kielcach na scenie w Kole.
Ostatnia część widowiska – to pełen humoru występ 9 pokolenia z parodiami znanych przebojów przearanżowanych na potrzeby lubiatowskiego festiwalu. Na scenie zabłysnęło, zagrzmiało, najpierw dziewczyny, potem panowie, wreszcie razem z piosenką „Do czego służy woda”. I jeszcze premierowa piosenka druha Henia „Nasze małe wędrowanie”, którą zespół szykuje na festiwal do Kielc.
W finale Śpiewanek honorowe odznaki „Przyjaciela Wartaków” otrzymali: Pan Czesław Marek, Anna i Jan Włodarczykowie oraz Joanna Pluchrat-
Koncert Wartaków był tez okazją do zaprezentowania i nabycia jeszcze gorącego wydania Śpiewnika Wartakowskiego „Śpiewanki znad Warty”, który po wielu latach został zaktualizowany o nowo powstałe piosenki. Śpiewnik zawiera 66 autorskich piosenek druha Henryka Perzyńskiego. Goście otrzymali również specjalny numer gazetki „Wartakowski Harcownik-
W imieniu Rady Wartakowskiej dziękujemy za udział w koncercie, jednocześnie zapraszamy wszystkich dorosłych przyjaciół Wartaków do udziału w Wartakowskiej Biesiadzie Karnawałowej, która odbędzie się w ostatnia sobotę karnawału, czyli 26 lutego 2017 r. w restauracji „Biały Fortepian”.
-
Jesienny Złaz Hufca w Dąbiu -
Ponad 280 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i instruktorów z Koła, Kłodawy, Przedcza, Kościelca, Babiaka i Dąbia wzięło udział w Złazie Hufca ZHP Koło. Tegoroczną bazą spotkania był Zespół Szkół w Dąbiu. Złaz rozpoczął się apelem inauguracyjnym na boisku szkolnym, podczas którego Burmistrz Miasta i Gminy Dąbie Pan Tomasz Ludwicki powitał gości. Następnie uczestnicy zgromadzili się w Miejsko-
Wieczorem, harcerskim obyczajem usiedliśmy wspólnie przy ognisku. Słowa i dźwięki piosenek niosły się aż do 1.30 w nocy. Specjalnie dla harcerzy zorganizowano w szkole dyskotekę.
W sobotę od samego rana dla uczestników zorganizowano grę w podchody – „Poznajemy Dąbie”. W czasie zabawy przewędrowaliśmy ok. 7 km, większość pieszo, a ok. 2 km traktorem. Na zakończenie biegu odbyły się różne gry i zabawy zręcznościowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczestników zawody na „zbiorowych nartach”. Apelem pożegnaliśmy się z innymi drużynami, i z goszczącym nas Dąbiem.
-
XIV Harcerskie Spotkanie po Latach -
Z ogromnym zaszczytem przyjęliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w XIV Harcerskim Spotkaniu po Latach. Instruktorzy z całej Polski jak co roku spotykali się, by podzielić się informacjami o działalności harcerskiej, jej dorobku i aktualnej sytuacji w ZHP. My zadbaliśmy o oprawę artystyczną tego spotkania. Podczas koncertu zaśpiewaliśmy nasze szlagierowe piosenki wywołując spontaniczne reakcje wśród uczestników, którzy chętnie przyłączyli się do śpiewania.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Harcerskich Spotkań po Latach, Hm Andrzej Ornat dziękując za nasz koncert powiedział – Wartaki są potwierdzeniem nieocenionych wartości wnoszonych w rozwój kultury polskiej a w szczególności w kształtowanie wrażliwości muzycznej młodzieży.
Dziękujemy za słowa uznania.
-
Wesoły Piknik -
Z okazji inauguracji roku kulturalnego 2016/2017 wraz z MDK w Kole zorganizowaliśmy przed naszą harcówką "Wesoły piknik".
Dziękujemy Panu Grzegorzowi Broniarczykowi za fotorelację.
-
Wakacje w Lubiatowie -
Do wyjazdu na obóz Hufca ZHP Koło szykowaliśmy się cały rok. Ostatecznie reprezentacja Wartaków liczyła 45 osób -
Potem, mimo kapryśnej pogody zaczęło się dziać! Nasze artystyczne i harcerskie propozycje kierowaliśmy do wszystkich uczestników obozu, zaczynając od nauki piosenek a przygotowanego przez Karinę Grochowską "Śpiewniczka-
Najwięcej czasu poświęciliśmy na warsztaty muzyczne, będące przygotowaniami do koncertu z okazji 30-
Mimo fatalnej pogody udało się nam zrealizować planowane szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Asia -
Wspaniałą imprezą okazał się poprowadzony przez Hanię i Igora obozowy festiwal piosenki z aktywnym udziałem zarówno Wartaków, jak i pozostałych uczestników obozu.
Dzień później odbyły się "Neptunalia", podczas których "szczury lądowe" poprowadzone zostały na plażę przez Neptuna i Prozerpinę w tych rolach Joanna Perzyńska-
Ukoronowaniem obozowych dokonań był bieg harcerski sprawdzający wiedzę i umiejętności zuchów i harcerzy. Uczestnicy biegu zaliczyli go bez problemów i otrzymali za to sprawność "Lubiatowanin". Wieczorem przy "świeczowisku" w obecności Komendanta Hufca Leonarda Jaroszewskiego i Komendantki obozu Marianny Chojnackiej obietnicę zuchową złożyły: Zosia Włodarczyk, Gabrysia Kraśna i Zuzia Czynszak, a Przyrzeczenie Harcerskie Julka Włodarczyk, Dominika Opas, Kacper Sławiński i Mikołaj Sobczak. O północy zobowiązanie instruktorskie "od serca" złożyła Karina Grochowska.
Warto przypomnieć, że tym spektakularnym wydarzeniom towarzysza codzienna służba obozowa w kuchni, porządkowanie sanitariów i łazienek, sprzątanie całego placu obozowego oraz warta nocna. Sygnałem granym na trąbce budził wszystkich (podobóz też) Patryk Miłoś, a ciszę nocną ogłaszało trio instrumentów dętych: Dominika Opas -
Szczególnymi atrakcjami lubiatowskiego obozu były organizowane przez jego komendantkę wycieczki do Trójmiasta i Łeby, oraz jazda konna w małej lubiatowskiej ujeżdżalni i konkurs na plakat "30 lat Lubiatowa".
Wracaliśmy do Koła w deszczu, ale zdrowi, uśmiechnięci, z bagażem pełnym wilgotnych ciuchów i rozśpiewanych wspomnień, z nowymi sprawnościami i wyższymi stopniami harcerskimi
W imieniu Wartaków i ich Rodziców dziękuję niezawodnej kadrze wartakowskiej z 5. pokolenia: phm. Joannie Perzyńskiej-
Dziękuję wspaniałym Rodzicom, którzy połączyli swój odpoczynek z pomocą w działaniach obozowych.
-
Mistrzostwa Koła w toczeniu koła -
To już tradycja, że podczas Dni Koła Wartaki zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców naszego miasta na imprezę jedyną w swoim rodzaju – Mistrzostwa Miasta Koła w toczeniu koła.
Zawody odbyły się tym razem na stadionie miejskim Olimpii, a uczestniczyło w nich ponad 90 zawodników. Najliczniejszą kategorią wiekową stanowiły dzieci ze szkół podstawowych. Tytuł Mistrzyni Koła w tej kategorii wiekowej zdobyła WERONIKA BURDZIŃSKA, a wśród chłopców Mistrzem Koła został JAKUB KOTKOWSKI.
W kategorii gimnazjalistów puchar Mistrzyni Koła w toczeniu Kołem odebrała WANESSA OPAS, a Mistrzem został DAWID AUGUSTYNIAK.
W trzeciej, najstarzej kategorii wiekowej wystartowały dziewczęta i panie ze szkół ponadgimnazjalnych (i starsze). Swój zeszłoroczny sukces z zeszłego roku powtórzyła mama dwóch małych Wartaczek – pani ANNA WŁODARCZYK, zdobywając puchar Mistrzyni Koła w toczeniu koła 2016r. wśród panów najlepszym okazał się pan RADOSŁAW NAMYŚLAK (Powiatowy Lekarz Weterynarii), reprezentujący w zawodach bardzo liczną grupę strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą.
Obok dużej reprezentacji OSP Koło nad Wartą najliczniejszymi grupami uczestniczącymi w mistrzostwach byli uczniowie szkoły Podstawowej Nr 3 w Kole, zespołu szkół nr 1 w Kole oraz dzieci, młodzież i rodzice z zespołu WARTAKI.
-
Jubileusz 100-
4 czerwca 2016 r. w Buku k/Poznania odbywały się uroczystości z okazji 100-
Znakomita akustyka, dobre nagłośnienie przemiła publiczność i ... pyszny schabowy przed koncertem – to cenzurka tej kolejnej eskapady artystycznej 9. Pokolenia Wartaków.
Po koncercie – lody i pośpieszny powrót do Koła, bo Vafflaro (męska część Wartaków) koncertowało jako suport przed Robertem Brzozowskim na estradzie podczas obchodów Dni Koła.
-
Dni Lasu i ziemi w Kiejszach -
W przepięknej Szkole Leśnej w Kiejszach w dniu 3 czerwca 2016r. odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży z całego Powiatu Kolskiego połączone z konkursem wiedzy o czystości środowiska przyrodniczego, zawodami strzeleckimi, pożarniczymi i wieloma atrakcjami sprawnościowymi. Organizator, czyli Starostwo Powiatowe w Kole po raz kolejny zaprosiło Wartaki jako artystyczną ozdobę imprezy.
Nasze śpiewanie bardzo pasowało do scenerii spotkania. Estrada ustawiona była na leśnej polanie pod gołym niebem, a piosenki Wartaków w większości sławią przyrodę, wędrówkę i zdrowy styl spędzania wolnego czasu.
Dziękujemy za zdjęcia pani Aleksandrze Wysockiej.
-
Zlot w 100 – lecie Harcerstwa na Ziemi Konińskiej -
W pięknej scenerii skansenu – Muzeum Regionalnego w Gosławicach, 9 pokolenie Wartaków koncertowało na zaproszenie Komendy Hufca ZHP w Koninie. Już dawno nie mieliśmy okazji uczestniczenia w tak prawdziwie harcerskiej, radosnej, ale i podniosłej uroczystości. Wśród uczestników zlotu (i koncertu) zuchy , harcerze, instruktorzy, seniorzy ZHP, byli Komendanci Chorągwi Konińskiej Hufca Konin, Komendanci sąsiednich hufców oraz wójtowie i burmistrzowie z Powiatu Konińskiego. Nasz prawie 2-
-
V Dzień Sztuki Kolskiej -
Po raz kolejny uczestniczyliśmy w koncercie podczas obchodów już V. Dnia Sztuki Kolskiej. Tym razem zaprezentowały się wszystkie grupy Wartaków. Na początek zaprezentowały się „Biszkopty” i Małe Wartaki wsparte Średniakami międzypokoleniową grupą instrumentalną z Jackiem Adamczykiem (V pokolenie) i Jakubem Jabłońskim (VI pokolenie). Po nich Średniaki, czyli potencjalny zaczątek 10. Pokolenia, a w finale – 9. Pokolenie z trzema premierowymi piosenkami, które wkrótce ukażą się a nowej płycie Wartaków.
-
I Zlot Drużyn Harcerskich "Nieprzetartego Szlaku" -
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-
-
Wiosenna wyprawa rowerowa na Białe Góry -
„Białe Góry” – wydmy piaskowe na nadwarciańskich łąkach w pobliżu Dobrowa, gdzie 43-
-
Wesołego Alleluja !.
-
Dzień Myśli Braterskiej -
Miłość jest „boską cząstką”, która zamieszkuje w każdym z nas i jest właściwie naszą duszą. Im więcej posługuje się człowiek w stosunku do bliźnich cnotą miłości, tym bardziej rozwija i uszlachetnia swoją duszę.
~Robert Baden-
22 lutego to data, która towarzyszy każdemu harcerzowi od początku jego harcerskiej drogi.
W Dniu Myśli Braterskiej życzymy wszystkim zuchom i harcerzom wytrwałości i dążenia do obranego celu.
Czuwaj!
-
XI Wartakowska Biesiada Karnawałowa -
6 lutego Wartaki i przyjaciele bawili się hucznie na XI już Wartakowskiej Biesiadzie Karnawałowej. W tym roku gościliśmy w restauracji Restauracja Biały Fortepian, a oprawę muzyczną zagwarantował DJ Jaron.
Biesiada rozpoczęła się prawie godzinnym koncertem 9. Pokolenia. Jako pierwszą piosenkę Wartaki wykonały utwór "Czyjeś serce", potem kilka znanych piosenek, do wykonania których dh Heniu zachęcił członków poprzednich pokoleń. Szczególnie biesiadny nastrój wprowadziła piosenka „Do czego służy woda” śpiewana pierwotnie przez Wartaki podczas 42. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej -
DJ Jaron porwał gości doskonałą muzyką, sala wypełniła się fanami tańca i dobrej zabawy przystrojonymi kolorowymi kotylionami wykonanymi przez najmłodsze Wartaki. Tradycyjnie już zorganizowaliśmy kilka zabaw, m.in. konkursy pląsów zuchowych i harcerskich, przy których przypominaliśmy sobie zabawy harcerskie z młodych lat. Niezmiernie wyczekiwane było również karaoke. Biesiadnicy chętnie ujawnili swoje artystyczne talenty, a wokalne aspiracje przyciągnęły członków 9. Pokolenia, które włączyło się we wspólne śpiewanie. Ale również nie na tym skończyła się doskonała zabawa.
Niezwykłym wydarzeniem było wspomnienie pobytu Wartaków w Warszawie, kiedy członkowie zespołu wizytowali Pałac Prezydencki i przekazali wraz z innymi harcerzami Betlejemskie Światło Pokoju. To tam zrodziła się inicjatywa wyróżnienia Szyszką Szychy. Misternie knuta intryga przyniosła zaskakujący efekt – po czerwonym dywanie, w eskorcie pracowników ochrony, weszła żona najwyższego organu w naszej organizacji – Ilonka Pietrzak. Z jej rok dh Heniu odebrał Złotą Szyszkę Zasługi za działania promocyjne na rzecz Wartaków.
Między tymi zabawami uczestnicy biesiady ochoczo śpiewali biesiadne piosenki przy suto zastawionych stołach, korzystając ze specjalnych śpiewników, przygotowanych na tę okazję. Odbyły się także licytacje wydanych przez Wartaki kalendarzy i płyt CD oraz sesji fotograficznych podarowanych przez Klaudia Sobieraj Fotografia.
Zabawa trwała do białego rana, a po wysokiej frekwencji, niezwykle miłej atmosferze i uśmiechach naszych gości mamy nadzieję, że za rok biesiada będzie tak samo wielkim wydarzeniem, jak w tym roku. Zapraszamy już dzisiaj!
Zdjęcia: Marcin Żyliński / CudneChwile.pl
-
Ferie zimowe 2016
-
Nagrywamy pastorałki :)
-
Wartakowski Bal Przebierańców -
Ferie zimowe to czas, w którym Wartaki nie próżnują. W mijającym właśnie pierwszym tygodniu spotykaliśmy się na warsztatach kotylionowych, podczas których powstało wiele barwnych kotylionów i masek. Efekty prac będzie można podziwiać na zbliżającej się biesiadzie wartakowskiej.
Tydzień ten zakończył Karnawałowy Bal Przebierańców, w trakcie którego wybraliśmy Króla i Królową balu. Na balu pojawili się kowboje, księżniczki, elfy, rycerze i wiele innych postaci.
Drugi tydzień ferii to czas nagrań pastorałek Wandy Chotomskiej i Teresy Niewiarowskiej. Efekty tych nagrań również zaprezentujemy w najbliższym czasie.
-
Kolędowanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno -
W tym świątecznym czasie, dzieciom i ich opiekunom zebranych w SOSW w Kole, zaśpiewaliśmy przepiękne pastorałki autorstwa Teresy Niewiarowskiej i Wandy Chotomskiej. W koncercie uczestniczyło 9. Pokolenie, Wartaki Średniaki oraz Biszkopty, czyli najmłodsi członkowie Zespołu. Dzieci wystąpiły w mundurach harcerskich, ale również w strojach aniołów i pastuszków.
Miłym akcentem, który ucieszył uczestników był żywy śliczny piesek, którego mogły pogłaskać dzieci w trakcie jednej z pastorałek.
Publiczności złożonej z uczniów i nauczycieli SOSW a także zaproszonych gości z innych Ośrodków udzieliła się atmosfera wesołych pastorałek -
Dziękujemy za zaproszenie.
-
24. FINAŁ WOŚP -
Bo nie trzeba być Aniołem. Żeby pomóc dziś pospołem...
Tradycyjnie wspieraliśmy kolski Finał WOŚP.
Tegoroczny 24. odbył się pod hasłem Mierzymy wysoko! Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Nasi najmłodsi członkowie od wczesnych godzin rannych, do późnego wieczora, kwestowali na ulicach miasta Koła.
Dziewczyny z IX pokolenia zaangażowane były w pracę w sztabie, tradycyjnie już pomagały Paniom z Banku.
A Panowie , na scenie! Wystąpili jako pierwszy zespół muzyczny. VAFFLARO.
Braliśmy udział również w imprezach towarzyszących Finałowi, m.in. Wojtek Kaźmierczak w Turnieju siatkówki o Puchar WOŚP.
-
Orszak Trzech Króli -
Wartaki tradycyjnie dotarły do Betlejem w Orszaku Trzech Króli.
Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny. Oparty został na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie.